Neternity.cz

AppOnFly

Rozvinuli jsme potenciál AppOnFly

Pomohli jsme aplikaci s potenciálem vyrůst díky sofistikované back-endové architektuře.

DS

AppOnFly

AppOnFly byl již existující projekt, který procházel revitalizací, a to jak back-endu, tak i front-endové části. Součástí bylo samozřejmě vytvořit moderní webovou aplikaci, která bude prostupná pro veškerá potřebná napojení z externích komunikačních zdrojů.

Jak to začalo?

Na začátku jsme byli do projektu rebuildu aplikace AppOnFly zapojeni pouze jako spoluvývojáři. Naším úkolem bylo zapojit se do procesu dokončování předchozí verze aplikace a pomoci tak zákazníkovi dokončit plánované funkce aplikace. Po krátké době jsme však celý developement převzali pouze pod svá křídla a rozhodli jsme se, že celou aplikaci vytvoříme znovu.

Čekalo nás několik podstatných výzev:

  • Byla nám předáná aplikace v nedokončemé fázi vývoje
  • Základy samotného plánu přestavby vykazovaly značné mezery ve funkcionalitách
  • Architektura aplikace včetně komunikace mezi jednotlivými částmi aplikace byla navržena chybně
  • To, co bylo již nakódováno, nebylo použitelné
Tyto překážky jsme se rozhodli překonat, neboť jsme cítili v tomto projektu potenciál se silným mezinárodním přesahem a neváhali jsme se pustit do toho úplně od začátku.

Od analýzy až po vývoj
desktopových aplikací

Od vytvoření prvního dokumentu technické specifikace jsme s AppOnFly sžili. Stálo nemalé úsilí a kilometry vzájemné komunikace s klientem, abychom byli schopni vyvinout webovou aplikaci, která uživatelům nabídne možnost pronájmu licencí komerčního software , jako je například AutoCAD, InfranView, Microsoft Project atd. Momentálně jsme už ve fázi, kdy zajišťujeme plynulý support a věnujeme se realizaci funkcí, které jsme příznačně v průběhu procesu realizace nazvali „nice to have“, kam spadá i vývoj desktopových verzí pro platformové online stores, umožňujících vyzkoušení software zdarma ...

...a na co jsme tedy hrdí?

Vnitřnosti aplikace - formuláře, umožňující registraci a pronájem licencí jak pro jednotlivce, tak i pro společnosti, které mají možnost v rámci jednoho firemního profilu delegovat pronájem licencí k různým aplikacím pro jednotlivé zaměstnance.
Optimalizace – veškeré propojené komponenty, zajišťující zobrazování aplikace, jak na webové stránce, tak i v rámci administračního rozhraní jsou plně optimalizované a schopné vzájemně komunikovat s databázemi a s ostatními systémy.
UI/UX – trnitá byla cesta, avšak o to sladší je potěšení z přehledně provedeného nakódování, smysluplné struktury interní administrace, moderního a čistého layoutu webových stránek celkově odlehčeného vzhledu celého AppOnFly.

Propojení s Active Directory - aplikace řídí přístupy ke vzdálené ploše systému Windows s předinstalovaným software, který si zákazník pronajal. AppOnFly k tomu využívá AD Connector, což je drobná, ale chytrá utilitka, kterou jsme naprogramovali, která zajišťuje spojení mezi Linuxovým světem, aplikací AppOnFly a Windows Serverem.

Zajímavá fakta

  • Na projektu spolupracovalo v Neternity 15 lidí: Softwarový architekt, systémový analytik, dva backend programátoři, frontend programátor, html/css kodér, projektový manažer, tester, programátor Windows aplikace, grafik, UI/UX deigner, odborník na Google Analytics, dva správci serveru (Linux a Windows) a specialista na Active Directory.
  • Vývoj trval 6 měsíců a včetně údržby původního řešení bylo spotřebováno téměř 200 MD
  • Použity byly tyto technologie: PHP, TypeScript, HTML, CSS3, LESS, MySQL, REST API, Swagger, AngularJS, PHP framework Symfony2, GIT, Atrium 4, .NET, C++, GoLang
  • Bylo provedeno 962 commitů do gitu